ריקודים סלוניים


balroom dancingריקודים סלוניים
(Balroom Dance) - מקור המונח Ballroom לקוח מן המילה הלטינית ballare שפירושה "לרקוד", והמונח המקביל בעברית הינו "
ריקודים סלוניים" או "ריקודים סלונים".

הריקודים הסלוניים, כפי שמוכרים כיום, החלו להתפתח באמצע המאה ה-17, כחלק ממהלך תרבותי אשר נוצר והושפע, בין השאר, מן הצורך לבדל את החברה הגבוהה מן המעמדות הנמוכים, ועל כן כלל קוד לבוש קפדני, מוסיקה מורכבת וצעדים מסובכים יותר.

הגרסה הרשמית של רשימת ריקודים סלוניים מורכבת אך ורק מהריקודים אשר נרקדים במהלך התחרויות, כאשר שאר הריקודים ייחשבו לריקודים חברתיים וריקודי מועדונים (המונח המקובל הוא: Social & Nightclub Dances).

 

עולם ריקודים סלונים נחלק לשתי אסכולות עיקריות: International Style ו- American Style, כאשר באירופה דוגלים בשיטה של האינטרנשיונל ואילו בארה"ב, כמה מפתיע, דוגלים באמריקן סטייל. שתי האסכולות מלמדות, פחות או יותר, את אותם הריקודים ורמת הרקדנים נידונה במונחים של: Bronze (רמת מתחילים), Silver (רמת ביניים), ו- Gold (רמת מתקדמת).

ההבדלים בין שתי האסכולות אינם גדולים במיוחד (ויסלחו לנו כל אלה שחושבים שהשיטה שלהם היא האורים והתומים וכי אין עוד בלתה), והם כוללים שוני מסויים בסגנון הריקוד, בתבניות ובתנועות. ככלל האינטרנשיונל נחשב לקשה, מוקפד ומורכב יותר, בעוד האמריקן סטייל נהנה מחופש יחסי הן בצעדים, הן באחיזה והן בלבוש.

כל אחת משתי האסכולות הללו נחלקת לשתי קטגוריות נפרדות:

  • International: נחלקת ל- Standard (כאן נמצאים הריקודים הקלאסיים- אירופאים) ול- Latin (כאן נמצאים הריקודים הלטינים או "לטינו- אמריקאים")
  • American: הקטגוריות המקבילות באמריקן סטייל הן ה- Smooth וה- Rhythm.

International Standard - American Smooth

קטגוריית ה- International Standard כוללת חמישה ריקודים: ואלס וינאי, ואלס אנגלי (המכונה גם Slow Waltz), טנגו, פוקסטרוט וקוויקסטפּ. המקבילה האמריקאית לקטגורייה זו הינה ה- American Smooth הכוללת ארבעה ריקודים: ואלס וינאי, ואלס אנגלי, טנגו ופוקסטרוט.

ריקודים אלה נרקדים בדרך כלל לצלילי מוסיקה מערבית, כאשר בני הזוג רוקדים מסביב לרחבה (על קו המעגל), נגד כיוון השעון, ולבושים בלבוש קלאסי: הגברת תלבש שמלת נשף ארוכה בעוד האדון ילבש חליפה מחוייטת ועניבה.

ואלס וינאי:

הואלס הוינאי הינו אחד מן הריקודים הסלוניים המהירים והתובעניים שבנמצא. הוא נולד באמצע המאה ה-17 בפרבריה של אוסטריה כריקוד עם ובאמצע המאה ה-18 התפשט באירופה. כאשר הגיע לאנגליה גונה הריקוד ע"י הכנסייה על שום הוולגריות שבו והמוסר הנמוך. אחרי הכל, זו היתה הפעם הראשונה בה נראו באולם הנשפים גבר ואישה באחיזה כה קרובה...

ואלס אנגלי:

כאשר הגיע הואלס הוינאי לארה"ב עדיין היה מהיר מאד ועל מנת להתאים אותו לקהל הרחב הומצא סגנון חדש אשר נקרא "בוסטון". הקצב היה איטי יותר והריקוד הפך לחלק ורגוע יותר. אמנם ה"בוסטון" נעלם, אך במהלך המאה ה-20 שִכללו ועידנו האנגלים את הסגנון וכך נולד הואלס האנגלי ( הידוע גם בכינוי-Slow Waltz). ריקוד זה נחשב למלכותי ביותר מבין הריקודים הסלוניים.

טנגו:

מקור הריקוד בברים ובבתי הזונות של בואנוס איירס אשר בארגנטינה והוא נוצר במאה ה-19 בהשפעת המוני המהגרים אשר הציפו את העיר באותה עת, תוך שהוא משלב מוסיקה אירופאית ומקצבים אפריקאים. כאשר הגיע הריקוד לאירופה הוא אומץ ע"י החברה הגבוהה, והדבר השפיע על מעמדו בארגנטינה, שם טיפס במעלה הסולם החברתי והגיע גם לשכבות הגבוהות בחברה הארגנטינאית. ריקוד זה נחשב לדרמטי ביותר מבין הריקודים הסלוניים.

פוקסטרוט:

ריקוד זה זכה להכרה ב-1913 בזכות הארי פוקס, והפך לאחד הריקודים הסלוניים הפופלריים במאה ה-20, תוך שהוא עובר שינויים רבים בקצב ובסגנון. הוא התחיל את דרכו, כמו ריקודים רבים אחרים באותה התקופה, כריקוד מהיר בעל פעמה אחת בלבד (quick), וחשיבותו של הריקוד טמונה, בין השאר, בהיותו הראשון אשר הכניס את הספירה האיטית (slow) בעלת שתי הפעמות. כך נולד ה-Slow Foxtrot (מבית היוצר של אנגליה, כמובן). מבין הריקודים הסלונים ריקוד זה ידוע ברכות תנועותיו ובנעם הליכותיו.

קוויקסטפּ - פוקסטרוט מהיר:

הקוויקסטפ, אשר כשמו כן הוא, הינו ריקוד מהיר בצורה יוצאת דופן. על אף שמקורו עוד ב מאה ה-19, ריקוד זה, כפי שהוא מוכר כיום, פותח באנגליה בשנות העשרים של המאה ה-20 והושפע מריקודים כגון פוקסטרוט וצ'רלסטון.

International Latin - American Rhythm

קטגוריית International Latin כוללת חמישה ריקודים: צ'ה צ'ה צ'ה, סמבה, רומבה, פאסו- דובלה וג'ייב. המקבילה האמריקאית הינה קטגוריית ה- American Rhythm הכוללת גם כן חמישה ריקודים: צ'ה צ'ה, רומבה, איסט קוסט סווינג (East Coast Swing), בולרו וממבו.

ריקודים אלה נרקדים בדרך כלל לצלילי מוסיקה לטינית, כאשר בני הזוג רוקדים בצורה חופשית יותר ולא מחוייבים לרקוד על קו המעגל. הלבוש המקובל לריקודים אלה הינו חושפני והדוק יותר, וזאת על מנת להדגיש את תנועת הגוף האינטנסיבית הנדרשת בריקודים אלה.

צ'ה צ'ה צ'ה:

פאסו- דובלה:

סמבה:

 

Social & Nightclub Dances

אם נמשיך להשתמש בטרמינולוגיה של עולם הריקודים הסלוניים, נמצא תחת הכותרת של Social & Nightclub Dances, ריקודים נוספים אשר מחולקים גם כן למספר קטגוריות:
בתחום הלטיני נמצא ריקודים כגון סלסה, מרנגה , בצ'אטה, קומביה, ביינטו (Vallenato) וטנגו ארגנטינאי.
בתחום הברזילאי נמצא ריקודים כגון למבדה, פורו (Forro), סמבה ברזילאית ופגודה (Pagode).
בתחום הסווינג נמצא ריקודים כגון לינדי- הופּ, ווסט קוסט סווינג ובוגי.


נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה ובקשה, אז הרגישו חופשי ליצור עימנו קשר והיכנסו לעולם שכולו חוויה והתרגשות. עולם של סלסה, ריקודים לטינים וריקודים סלונים.

  • לקבלת פרטים נוספים התקשרו כעת: 09-7969202 052-4530046.
  • או השאירו פרטים דרך טופס ליצירת קשר בדף : צור קשר ונחזור אליכם בהקדם.